Za kuću u Slavoniji ne može se kupiti ni garaža u Zagrebu? Istražili smo najčešće zablude o kupnji nekretnina

Nekretnine su neiscrpna tema – od nedostižnih cijena do realnosti tržišta. Od četiri ili pet tisuća eura za četvorni metar stana do desetak tisuća eura za cijelu kuću, tržište nekretnina je živo, zanimljivo, izazovno, ali i volatilno.

Novinarka Informera Martina Marčinko pitala je stručnjaka za nekretnine Boru Vujovića ima li istine u čestim mišljenjima o nekretninama ili su ona ipak prenapuhana u kontekstu demografske slike Hrvatske.

“Svaka treća nekretnina u Hrvatskoj je prazna.”

Ja bih tu napravio distinkciju. U Zagrebu i na obali ne, ali možda u drugim dijelovima Hrvatske da.

“Za cijenu kuće u Slavoniji ne može se kupiti ni garaža u Zagrebu.”

To je malo pojednostavljeno zato što nije Slavonija svugdje jednaka. Pričamo li o nekim gradovima i sjedištima u Slavoniji ondje kada se proda kuća može se kupiti i stan u Zagrebu.

“S obzirom na popis stanovništva i iseljavanje cijene nekretnina će pasti.”

Ne. Zašto ne? Po našoj statistici više od 30 posto kupaca kupuje nekretninu u Zagrebu iz drugih dijelova Hrvatske. Kada pričamo o obali, imamo više od 60 posto kupaca koji su stranci tako da mi nismo tržište gdje kupuju isključivo Hrvati, mi smo tržište Europske unije.

“U Hrvatskoj je po pitanju nekretnina najskuplji grad Dubrovnik.”

Da, Dubrovnik je sigurno najskuplji grad iz razloga što je svjetska destinacija. Kupci u Dubrovniku su kupci iz cijelog svijeta, a to ne možemo reći za ostatak Hrvatske.

“Cijene nekretnina i dalje će rasti, ali rast će i kamate na stambene kredite.”

Da i ne, ali da. Gledajući cijene nekretnina one bi kako sada stoji situacija trebale nastaviti ove trendove iz razloga što su niske kamatne stope i dalje, a inflacija je takva kakva je. Ulaskom u euro nama bi se u osnovi kamate trebale prilagoditi onima kakve su u Europskoj uniji, a one su niže nego što su trenutno kod nas. Neki potencijalni rast kamatnih stopa ustvari bi se trebao anulirati ulaskom u eurozonu.

“Za pronalazak adekvatne nekretnine za kupnju potrebno je oko godinu dana.”

Ne. Stvar je u tome da ako je čovjek motiviran, angažiran i ima dobru agenciju to se može odraditi puno prije. Stvar je u tome da se sada pokazalo da su kupci koju su odugovlačili, čekali i nisu bili spremni odlučiti veliki gubitnici ove cijele situacije s obzirom na trendove i rast cijena. Ozbiljan kupac to može odraditi u tri mjeseca.

“Hrvatska treba uvesti porez na nekretnine.”

To je jedno vrlo kompleksno pitanje, ako se napravi dobra analiza i studija i na pametan način primjeni, možda da, ali nisam siguran da smo za to u ovom trenutku spremni.

“U Hrvatskoj su nerealne cijene nekretnina.”

Ne. Gledajući kakva je situacija, kolike su cijene drugih proizvoda te kakva je trenutna inflacija i usporedba da su cijene otprilike na razini 2008. godine, možda malo više, a da nam je sada dohodak 30 posto viši u prosjeku nego što je bio onda, onda cijene nisu nerealne.

Izvor: dnevnik.hr

Compare listings

Compare