“Više se govori o padu cijena nekretnina, nego što je to stvarna situacija na terenu”

Boro Vujović, vlasnik i direktor Operete, smatra da su informacije o padu cijena nekretnina u EU ‘više prisutne u medijima’ nego što je to stvarna situacija na terenu.

‘Sigurno je da dizanje kamatnih stopa ima utjecaja na kretanje tržišta, jer povećanjem kamatne stope smanjuju se budžeti kupaca i njihov broj. Govori se o padu cijena, ali se taj pad više osjeti u broju transakcija, nego u samim cijenama. Vidjet ćemo hoće li se to za neko vrijeme odraziti i na veće smanjenje cijena. Povećanje kamatne stope za jedan posto za kredit od 100.000 eura, na 20 godina, znači da će kupac platiti 11.000 eura više’, kaže Vujović.

Ističe da je situacija bitno drugačija nego tijekom velike krize 2008. godine. Manje se, kaže, gradi, investitori su likvidni, a banke puno pametnije biraju klijente koje financiraju.

‘Inflacija je učinila svoje, porasle su cijene općenito, pa je to utjecalo i na nekretnine. U inozemstvu se smanjio broj transakcija, srazmjerno povećanju kamatnih stopa, pa je u zemljama u kojima je kamata od sedam do devet posto volumen prometa drastično smanjen. Cijene su korigirane od pet do 10 posto, ali nigdje nema neke velike korekcije’, smatra Vujović.

Prošle godine 37 posto kupoprodaja ostvarili su stranci

Kaže da će se kriza prometa s europskih tržišta sigurno preliti i na naše tržište, no ne vjeruje da će to imati velik utjecaj na cijene.

Imamo najniže kamatne stope u EU. Obujam građevinskih radova zbog obnove je velik. Očekujemo turistički rekordnu godinu, inflacija je još uvijek prisutna te postajemo sve atraktivnija lokacija za europske kupce. Činjenica je da na tržištu postoje nekretnine čija je cijena, bez obzira na sve, nerealno visoka. Možemo očekivati korekciju cijena za takve nekretnine ako ih vlasnici budu stvarno htjeli prodati’, kaže naš sugovornik.

Potražnja je, dodaje, porasla još prošle godine, za što su dobrim dijelom zaslužni Schengen i eurozona: ‘Činjenica da je Hrvatska ušla u eurozonu i Schengen dovela je do toga da su prošle godine 37 posto kupoprodaja ostvarili stranci.’

Komentirajući APN, Vujović je ustvrdio da je on utjecao na rast cijena nekretnina, što je posebno vidljivo u prijašnjim godinama. ‘Ove godine je APN zaslužan za to što je tržište bilo jako živo, zaključno s travnjem ove godine, jer su kupci čekali APN kako bi iskoristili prednosti za one koji kupuju kreditom. APN je dobar za sve one koji su kupili nekretninu koristeći subvencije. Kupili su nekretninu po značajnije nižoj cijeni nego što je danas, a još su koristili smanjenje rate kredita’, navodi Vujović.

Iako je dobar za sve koji su ga koristili, Vujović kaže da APN nije dobar za tržište generalno jer je doveo do sezonalnosti kupnje nekretnina, a zbog kratkog roka u kojem se mora realizirati kupnja i do rasta cijena. ‘Nadamo se da će sljedeća mjera, ako je uopće bude, biti puno kvalitetnija i ostvariti prvotni cilj, a to je zaustaviti iseljavanje mladih i pomoći im da riješe stambeno pitanje’, zaključuje Vujović.

Preuzeto s: t.portal

 

Compare listings

Compare