Nacionalni plan stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine nedavno je predstavio potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić. Ovaj plan je prvi srednjoročni akt strateškog planiranja za područje stanovanja u Hrvatskoj i usmjeren je na tri ključna cilja: priuštivo stanovanje, održivo stanovanje i prostor u funkciji stanovanja.
Ono što se čini posebno važnim, a i najosjetljivije je u javnosti, jest pitanje priuštivog stanovanja. Prema projekcijama plana, do 2030. godine u sklopu programa POS-a trebalo bi biti sagrađeno 8000 novih stanova, a na potpomognutim područjima još 2000 – bilo novih, bilo obnovljenih. Nadalje, planira se aktivacija najmanje 1200 državnih stanova te nepoznatog broja stanova u vlasništvu javnog sektora. Osim toga, poticanjem rada neprofitnih stambenih zadruga trebalo bi se sagraditi još 1200 stambenih jedinica.
Svakako najznačajnija mjera je Program priuštivog najma, kojim se očekuje aktivacija dodatnih 9000 stambenih jedinica. Ova mjera predviđa da APN postane svojevrsna agencija za najam stanova – vlasnici koji imaju prazne nekretnine dulje od dvije godine mogli bi ih predati APN-u na razdoblje od 3 do 10 godina, pri čemu bi im APN unaprijed isplatio cjelokupan iznos najma. S druge strane, oni koji ispunjavaju uvjete mogli bi od APN-a unajmiti te stanove po cijeni koja ne prelazi 30% njihova kućanskog prihoda umanjenog za režije.
Autor članka ipak ima određene rezerve oko ove mjere, navodeći niz neodgovorenih pitanja poput stanja nekretnina, održavanja i procjene stanja po isteku najma. Stoga će važno biti kako će se ovaj program u konačnici realizirati.
Pozitivna očekivanja autor ima od najavljenih izmjena Zakona o gradnji, kojima bi se trebale pojednostaviti procedure i smanjiti dokumentacija potrebna za gradnju stambenih objekata. To bi moglo skratiti trajanje projekata, a samim time i sniziti konačne cijene. Također, najava novog Zakona o prostornom uređenju, koji bi uveo povlastice za investitore u priuštivo stanovanje, također bi mogla utjecati na povećanje dostupnosti ovakvih nekretnina.
Autor smatra da nije realno očekivati veće korekcije cijena stanova, osim možda kod “polovnih” nekretnina koje su uslijed nedovoljne ponude postizale previsoke cijene. Ipak, ukupne najavljene mjere, poput poreza na nekretnine, oporezivanja kratkoročnog najma te otežavanja stavljanja stanova u sustav kratkoročnog najma, mogle bi rezultirati stabilizacijom tržišta i povećanjem priuštivosti stanovanja.
Ostaje vidjeti hoće li ovaj Nacionalni plan, uz potrebne zakonske izmjene, doista donijeti željene rezultate u vidu dostupnijeg i priuštivijeg stanovanja. Kao što kaže Lao Tse, putovanje od tisuću milja počinje prvim korakom, a ovaj plan svakako predstavlja vrijedan iskorak u rješavanju stambenog pitanja u Hrvatskoj.
piše: BORO VUJOVIĆ
Izvor: Lider