U svijetu je uobičajeno unajmljivati kvadrate u kojima se živi, dok u Hrvatskoj gotovo svi posjeduju vlastitu nekretninu. Podstanari su samo oni koji moraju biti, pa zato je i to tržište još uvijek u razvoju. Kako neke stvari poboljšati, i zaštititi se u svijetu podstanarstva – razgovarali smo s jednim od vodećih stručnjaka za nekretnine.
Svatko tko je barem jednom bio podstanar, zasigurno ima anegdota za pričanje budućim naraštajima. Jednako zanimljive priče bi mogli ispričati i oni koji su bili vlasnici nekretnine za dugoročni najam.
Bitno je zaštititi se
Stručnjak za nekretnine Boro Vujović, ističe kako se problem javlja kada je vlasniku posjed važniji od vlasništva. Također, naglasio je bitnost ovjeravanja ugovora o najmu kod javnog bilježnika kako bi vlasnik, u slučaju nepoštivanja ugovora od strane najmoprimca, mogao ući u nekretninu.
Osim najmodavaca u nevolji, ni najmoprimcima nije lako. Poneki vlasnici dolaze nenajavljeni u svako doba dana, određuju tko i kada smije dolaziti u nekretninu koju su iznajmili te nameću dodatne troškove podstanarima.
Vujović ističe kako je zbog svega navedenoga bitna solemnizacija ugovora, jer tada on na neki način “ima snagu sudske presude”.
Kada ulazite u ovaj odnos pun ljubavi i mržnje, morate se zaštititi. I onda kada ste najmodavac i najmoprimac jer inače riskirate brojne nevolje. Naš stručnjak za nekretnine razumije problematiku i s poslovne, ali i privatne strane budući da je i sam godinama bio podstanar.
Savjeti za kupnju nekretnine ili zemljišta
Ulagati u nekretninu ili obrazovanje i posao?
O kupnji nekretnine nije razmišljao jer smatra da je bolje ulagati u posao, nego u nekretninu. Ovakav način razmišljanja je u svijetu općeprihvaćen, kao i podstanarstvo. Ono bi se i kod nas moglo zakonski bolje regulirati kada bi postojale zgrade koje se grade i koriste u tu svrhu. No, investitori moraju u tom slučaju unaprijed platiti PDV, a i banke nemaju sluha za takve projekte.
Budući da u Zagrebu postoji samo jedna takva zgrada, rekli bismo kako se to kod nas ne isplati. Isto kao što bismo rekli da se podstanarstvo i dalje u percepciji ljudi smatra čudnim, a vlasništvo nekretnine zalogom za budućnost.
No, za one koji i dalje žive u unajmljenoj nekretnini to ništa ne znači. Za njih je jedino utješno što su uslijed pada broja turističkog noćenja brojne nekretnine iz tržišta dnevnog najma došle na tržište dugoročnog, pa za isti ili malo veći novac, mogu odabrati puno ljepše i kvalitetnije nekretnine, a možda time i bolje najmodavce.
Izvor: dom2.hr