Kako izbjeći zamke kod kupnje: Stan može biti ‘čist’, ali ipak imati teret

Kad u zemljišnim knjigama stoji da nekretnina nema tereta niti hipoteke, oni su se možda ‘sakrili’ u knjizi položenih ugovora. Kod kupnje treba paziti i jesu li svi režijski računi plaćeni, čak i identitet prodavatelja…

Nastao je pravi nered nakon što su kupci uselili u stan u Zagrebu za koji smo svi mislili da je potpuno ‘čist’. Nakon svih provjera, nitko nije primijetio da je prijašnji vlasnik bio ilegalno spojen na struju. Novi vlasnici bili su u šoku i u velikom problemu.

Ovo neugodno iskustvo ispričao je za 24sata dopredsjednik strukovnog udruženja agencija za nekretnine pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Boro Vujović i vlasnik agencije Opereta.

Za većinu, nekretnina je najskuplja stvar koju kupuju, a cijene im i dalje rastu. Tako su kuće u godini dana poskupjele za šest posto, objavio je portal Njuškalo. Mnogi su još uvijek hrabri i misle da im za to ne trebaju stručnjaci. Vujović daje samo neke detalje u kakvu noćnu moru kupci mogu upasti ako taj posao rade sami.

“Za svaku nekretninu osnovno je provjeriti njeno stanje u zemljišnim knjigama. U njih se upisuje vlasništvo. Ali kupoprodajni ugovor je samo preduvjet da se upiše vlasništvo, ne znači da je netko automatski i njen vlasnik”, upozorava Vujović.

U zemljišnim knjigama može se provjeriti postoje li tereti, hipoteke ili plombe na nekretnini. I kad je stanje u zemljišnim knjigama ‘čisto’, kupac i dalje može kupiti ‘mačka u vreći’. Zato treba provjeriti i stanje u knjizi položenih ugovora.

“Nekih nekretnina uopće nema u zemljišnim knjigama. To je često sa starijim zgradama koje nemaju dokumentaciju koja potvrđuje legalnost objekta. Knjiga položenih ugovora je svojevrsna privremena zemljišna knjiga u kojoj se vodi evidencija o nekretninama u društvenom vlasništvu ili o nekretninama koje su nacionalizirane za vrijeme socijalizma. Mnogo je takvih stanova u središtu Zagreba”, upozorava Vujović.

Ponekad u zemljišnim knjigama ne postoje negativne zabilježbe koje ukazuju da nekretnine nemaju građevinsku ili uporabnu dozvolu. Pa i to treba provjeriti, je li nekretnina legalna. U agenciji Opereta susreli su se i sa zgradom od pet katova u kojoj je postojala uporabna dozvola za prva tri kata, za posljednja dva ne. Obavezno se treba provjeriti stanje i režija.

Na kraju, treba dobro sinkronizirati isplatu i primopredaju nekretnine. Ako netko nekretninu kupi i upiše vlasništvo i dalje ne znači da će ikad ući u nju. Prijašnji vlasnik možda odbije izaći iz nje, a iskustvo pokazuje da je pravo posjeda često jače od prava vlasništva. Zato treba dobro uskladiti plaćanje i primopredaju stana, pišu 24sata.

izvor: poslovni.hr

Compare listings

Compare